Filamenty do drukarek 3d

Filamenty do drukarek 3d to niezbędny materiał potrzebny do wydruku w trójwymiarze. Drukarki 3D używają właśnie filamentów, nie jak zwykłe drukarki papieru A4. Przedmioty wychodzą w trójwymiarze zatem potrzebne jest coś więcej. Obecnie mamy do wyboru wiele różnych materiałów. Dla osób, które dopiero co wchodzą w świat 3D, zapewne może być to nowość.

Zachęcamy Was, abyście przeczytali nasz dzisiejszy artykuł dotyczący filamentów do drukarek 3d. Poznacie wiele ciekawych informacji, podpowiemy też, jak dobrać odpowiedni materiał do swojej drukarki i czym się one wyróżniają. Koniecznie zostańcie z nami!

Co to są filamenty do drukarek 3d?

Drukowanie 3d jest to proces, podczas którego powstaje trójwymiarowy przedmiot, poprzez nakładanie na siebie warstw odpowiedniego materiału. Są nimi filamenty do drukarek 3d. Tworzywo musi być odpowiednie, gdyż jest ono nagrzewane do danej temperatury, topione a następnie nakładane z dużą precyzją. Zatem można powiedzieć, że filament to specjalne tworzywo, wykorzystywane tylko w odpowiedniej drukarce 3d, z którego powstaje trójwymiarowy obiekt. Filamenty mają postać cienkiej żyłki.

Filamenty do drukarek 3d
Filamenty do drukarek 3d / Opinie, ranking cena

Jakie filamenty do drukarek 3d wybrać i kupić?

Aby wybrać odpowiednie filamenty do drukarek 3d powinniśmy zastanowić się, co zamierzamy drukować. Na jakich właściwościach materiału zależy nam najbardziej? Wtedy kupujemy drukarkę i dobieramy do niej tworzywa, gdyż nie każdy sprzęt drukuje z każdego materiału. Jeśli już wszystko sobie ustalimy warto przyjrzeć się co mamy do dyspozycji. Skupmy się na najczęściej wybieranych. Są to:

 1. Nylon,
 2. PLA,
 3. PC,
 4. ABS,
 5. PET, PETG,
 6. TPE, TPC, TPU,
 7. inne.

Filamenty do drukarek 3d Nylon

Nylon to filament do drukarek 3d, który charakteryzuje się możliwością barwienia, zarówno przed oraz po procesie drukowania trójwymiarowego. Jest bardzo często wybieranym materiałem, że względu na swoją wytrzymałość a także odpornością na uszkodzenia czy elastyczność. Jest jednak średnio-łatwy w użytkowaniu.

Zobacz: Tablet do pracy biurowej

Filamenty do drukarek 3d PLA

PLA to jeden z najpopularniejszych filamentów do drukarek 3d. Jest tworzony z mączki kukurydzianej i trzciny cukrowej. Dlaczego jest taki popularny? Gdyż jest najłatwiejszy w użyciu, do tego bardzo precyzyjny. Produkty z PLA cechuj się niezwykłą jakością. A do tego nie odczuwamy żadnych nieprzyjemnych zapachów podczas jego drukowania. Pamiętajmy jednak, że mimo tylu zalet, jest to tworzywo o średniej wytrzymałości i cechuje go niska elastyczność.

Filamenty do drukarek 3d PC

PC to poliwęglan i są to filamenty do drukarek 3d, które charakteryzują się przezroczystością. Są bardzo odporne na różnego rodzaju urazy i uderzenia. Używa się ich w bardzo wysokiej temperaturze. Jest to materiał średni, jeśli chodzi o jakość użycia oraz niezbyt elastyczny.

Filamenty do drukarek 3d ABS

ABS to filamenty do drukarek 3d, które cechują się dużą wytrzymałością. Jednak jest on niezwykle trudny w użyciu. Wymaga bardzo wysokiej temperatury podczas obróbki. Ale to sprawia, że jest to niezwykle trwały materiał, rzadko kiedy widać na nim jakiekolwiek uszkodzenia. Pamiętajmy, że wysoka temperatura wiąże się z wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu, dlatego trzeba z niego korzystać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Filamenty do drukarek 3d PET, PETG

Inne filamenty do drukarek 3d to PET i PETG, które są nie tylko łatwe w użyciu, ale też bardo wytrzymałe. Do tego są też elastyczne. Więc można z nich wiele stworzyć. Dlatego są jednymi z najpopularniejszych materiałów, choć są droższe od PLA. Ale za to mamy pewność jakości i mocnego produktu który powstanie.

Jakie filamenty do drukarek 3d
Jakie filamenty do drukarek 3d – sparwdź ceny, opinie i ranking

Filamenty do drukarek 3d TPE, TPC, TPU

TPE, TPC orz TPU to bardzo elastyczne filamenty do drukarek 3d. Są one niezwykle wytrzymałe, choć często są nazywane gumowymi materiałami. Nadają się do tworzenia rozciągliwych przedmiotów, zwłaszcza, gdy chcemy wydrukować coś podatnego i miękkiego. Mogą to być zabawki dziecięce, akcesoria jak etui do telefonu czy do tableta. Jednak przez to bywają trudne w użytkowaniu. Cechują się niską prędkością drukowania i wysoką ceną.

Inne filamenty do drukarek 3d

Choć filamenty do drukarek 3d, które wymieniliśmy są bardzo popularne, nie są one jedynymi. Występują też rodzaje mniej znany i rzadziej stosowane, które mają też nieco inne właściwości. Oto kilka z nich:

 • BIO – są to filamenty do drukarek 3d, które są biodegradowalne, czyli bezpieczne dla środowiska. Wiele osób zaczęło z nich korzystać, ze względu na korzyści, jakie dają dla środowiska. Bardzo szybko się rozkładają jednak są dość trudne w użytkowaniu,
 • Wood – to tak na prawdę odmiana PLA, jednak z odrobiną drewna, tak na prawdę ma imitować drewniany wygląd, cechy i właściwości ma bardzo zbliżone do PLA,
 • Fosforyzujący – to taki materiał, który możemy wykorzystać do tworzenia przedmiotów świecących w ciemności. Zwykle świecą one na jaskrawy kolor żółto-zielony. Można tworzyć bardzo ciekawe rozwiązania,
 • przewodzący prąd – to takie filamenty do drukarek 3d, które obsługują obwody niskiego napięcia, dzięki czemu służą w bardzo wielu dziedzinach, jak robotyka. Raczej nie używa się ich na co dzień, ze względu na trudność stosowania,
 • magnetyczny – to taki, który ma w sobie zawartość sproszkowanego magnezu. Dzięki temu możemy przyciągać dany przedmiot poprzez magnesy.

Filamenty do długopisów 3d

Oprócz drukarek 3d bardzo popularne stały się też filamenty do długopisów 3d. To taka mniejsza wersja drukarek, dzięki czemu dowiemy się, czy w ogólne druk trójwymiarowy to coś dla nas. Warto wykorzystać tą opcję, aby nie potrzebnie nie wydawać zbyt wiele pieniędzy. Sam sprzęt, jak i potrzebne do niego materiały są znacznie tańsze. Długopis to koszt między 100 zł – 300 zł. A filamenty są jeszcze tańsze i jest bardzo duży wybór. Polecamy na początek najprostsze warianty.

Gdzie kupić filamenty do drukarek 3d?

Dobre filamenty do drukarek 3d znajdziemy w sklepach stacjonarnych z elektroniką, w dużych marketach, to jednak warto rozejrzeć się w internecie. Jest tam znacznie większy wybór. Do znanych producentów należą: Print-me, Polaroid, Trade, 3DGence, Nebula i inni. Filamenty do drukarek 3D znajdziesz też pod adresem https://omni3d.com/pl/filamenty/.

Najlepsze filamenty do drukarek 3d
Najlepsze filamenty do drukarek 3d

Cena filamentów do drukarek 3d

Ceny filamenty do drukarek 3d są znacznie zróżnicowane ze względu na producenta, rodzaj, jakość i ilość. Zwykle te najtańsze kosztują około 15 zł za 350 g, a te najdroższe to cena nawet 100 zł tylko za 15 g. Jeśli jesteśmy początkującymi osobami w druku 3d, wybierzmy oczywiście te tańsze tworzywa. Możemy też przetestować kilka różnych i wybrać najlepsze dla siebie.

Filamenty do drukarek 3d – opinie

Dobre filamenty do drukarek 3d to jakie? Jakie jest Wasze doświadczenie i jakie są Wasze wybory? Jakich materiałów używacie i sądzicie, że są one najlepsze? Czy według Was warto wybrać drukarkę, która obsługuje różne rodzaje? Jeśli chcecie się z nami podzielić – czekamy w sekcji komentarzy na Wasze opinie!

Filamenty do drukarek 3d / Ranking najlepszych

Specjalnie dla osób niezdecydowanych stworzyliśmy nasz ranking najlepszych filamentów do drukarek 3d. W zestawieniu znajdują się tylko najbardziej polecane materiały. Do tego mamy pełen opis oraz aktualną cenę. Koniecznie sprawdźcie sami!

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *